Beseda s panem Stochlebou
15. 3. 1939 – den, kdy německá vojska obsadila zbylá území české části Československa, tj. území Čech, Moravy a Slezska. Armáda, svázaná rozhodnutím politiků, se nemohla postavit na ozbrojený odpor.
„Patnáctého března 1939 padal mokrý sníh, měli jsme školu, já byl ve druhé třídě. Když jsme vyšli ze školy, čekali na nás rodiče. Všechny maminky plakaly, otcové taky. Pak jsme viděli, jak po Václavském náměstí táhnou Němci. Tehdy jsme pochopili, že jsme okupovaní,“ popsal jeden z pamětníků, který žil v centru Prahy v Jindřišské ulici.
15. 3. 2024 jsme si připomněli 85. výročí této události, která započala nacistickou okupaci. Nejen o těchto začátcích smutné éry naší historie nám přednášel pan Vojtěch Stochleba, který, právě symbolicky 15. 3., navštívil naši školu. Připravil si besedu pro žáky z 8. a 9. ročníku. Jeho poutavé vyprávění bylo doplněno o dobové fotografie a mapy našeho okleštěného území. Deváťáci, kteří mají tohle téma v dějepise již „za sebou“, si připomněli následky onoho výroku „O nás bez nás“ a pro osmáky z besedy vyplynuly důležité souvislosti naší minulosti, které možná někoho přimějí se zamyslet nad pravdivostí tvrzení, že „v historii se na kdyby nehraje.“ A vlastně nejen v historii, ale vždy a všude v životě každého z nás.
Děkujeme panu Stochlebovi za jeho čas a energii, kterou věnuje historii jakožto předseda místního spolku Staroměstských patriotů, za jeho poselství, že každý z nás by se měl koukat kolem sebe, číst, zajímat se o dění kolem něj. Otřepané klišé, že jen ten, kdo zná minulost, se může vyvarovat chyb v budoucnosti, platí v tomto případě dvojnásob!
(Mgr. Martina Černá)
Svátek má Jolana
Na dešti v září rolníkovi velmi záleží.
Od Panny Marie Sedmibolestné teplota rychleji poklesne.